Fobie

20. května 2012 v 9:20 | Brave Tangerine |  Na Téma
Dnešní článek bude na téma fobie. Když se řekne slovo fobie, představíme si strach(teda alespoň já), ale není to jen o strachu. Doufám, že vám tento článek pomůže třeba definovat a rozpoznat různé fobie.
Článek bude trošku delší, protože Fobie jsou rozsáhlé téma. Doufám, že vás ale i přesto zaujme a článek si rádi přečtete. To můžete udělat v celém článku.
(ilustrační obrázek, Google)
Co je vlastně Fobie?
Fobie je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným, bezdůvodným strachem z věcí, lidí nebo situací. Tento strach může být ochromující. Výrazně narušuje běžné fungování a může zasahovat do každodenního života. U fobie jsou typické příznaky jako bušení srdce, pocit na omdlení a pocit ohrožení. Pouhé pomyšlení na fobickou situaci může vyvolat úzkost.Postižený si nesmyslný strach plně uvědomuje, ale není schopen ho vlastní vůlí potlačit. Fobie má svůj objekt, na který je vázána a podle kterého je také pojmenována.
Existuje mnoho různých druhů fobií. Úzkost a strach prožil každý z nás. Mají ochranný význam. Úzkost a strach se liší: strach je určitou odpovědí na konkrétní nebezpečí. Úzkost naopak je nepříjemný emoční stav, jehož příčinu není možné definovat. Strach trvá pouze po dobu hrozícího nebezpečí. Intenzita strachu je různá, od lehkého neklidu až po stav masivního prožitku strachu. Výsledkem je typické vyhýbání se situacím, které působí nebo jejich velmi obtížné překonávání. Strach je přítomen nejen při vystavení se této situaci či předmětu/ům, ale i při očekávání (anticipaci) či pomyšlení na takovou situaci. Tomu říkáme úzkost z očekávání, tedy anticipační úzkost. Pro člověka trpícího fobií je obtížné kontrolovat úzkost a vyhýbavé chování, ačkoliv to může výrazně ovlivnit jeho fungování v běžném životě i fyzické zdraví.
Počátek fobie bývá v dětství (v dospělosti obvykle spontánně odezní). Příčinou může být vrozená úzkostnost (30-40% případů) nebo traumatický zážitek. Fobie jsou způsobeny zpravidla psychickou poruchou.

Typy Fobií
  • fobie ze zvířat (např. arachnofobie - strach z pavouků)
  • fobie týkající se přírodního prostředí (např. akrofobie - strach z výšek, keraunofobie - strach z bouřek, blesků)
  • fobie situačního typu (např. klaustrofobie - strach z uzavřeného prostoru, agyrofobie - strach z přecházení silnice)
  • fobie z krve/injekce/zranění (např. aichmofobie - strach z jehel a špičatých předmětů)
  • ostatní
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama